Bowenova tlaková terapia

Bowenova tlaková terapia

Je to komplementárna metóda a pôsobením na celý organizmus sa obnovuje rovnováha na viacerých úrovniach: fyzickej, chemickej a emocionálnej. Výsledkom približne hodinového ošetrenia je príjemné uvoľnenie a zharmonizovanie.

Bowenova tlaková technika napomáha správnemu držaniu tela, odstraňuje bloky na úrovni fyzického tela. Môžeme ju opísať ako veľmi jemnú a šetrnú manipuláciu s mäkkým tkanivom.

Bowenova tlaková technika je dotyková technika, ktorá uvoľňuje stres a napätie nahromadené vo svaloch. Stiahnuté a namáhané svaly sa uvoľnia pôsobením jemných impulzov a opäť sa vrátia do správnej pozície.

Bowenova tlaková technika prechádzaním cez energetické dráhy zlepšuje funkciu vnútorných orgánov.

Bowenova tlaková technika spúšťa očistný, regeneračný a samoliečiaci proces.

Bowenova tlaková technika je úspešná aj pri problémoch psychosomatického pôvodu.

Je vynikajúca pri rehabilitácii po úrazoch, pre športovcov, pre ľudí zo sedavým zamestnaním.

Jej aplikovaním sa dosahujú dobré výsledky pri zamrznutých ramenách a tenisových lakťoch, bolestiach šije, krku a hlavy, migrénach, tinituse, menštruačných bolestiach a je účinná aj pri liečbe neplodnosti.

Metódu je možné aplikovať na všetkých, bez rozdielu veku či fyzickej zdatnosti klienta. Najmladšie ošetrené dieťa bolo dva dni po pôrode a najstaršou pani vo veku 90 rokov.


Bowenova tlaková technika: Ošetrenie

Výhodou je, že pri ošetrení pohodlne oblečený klient uvoľnene leží a všetky pohyby sa robia v súlade s jeho dýchaním. Základné ošetrenie trvá približne 40 minút. Spočíva v sérii jednotlivých pohybov, medzi ktorými sú 2 minútové prestávky. Tieto umožnia organizmu lepšie spracovať impulzy. Vykonávanie techniky pripomína príjemné brnkanie. Každý pohyb má dve fázy: začína sa pri nádychu a po výdychu nasleduje druhá fáza. Jemným pohybom s kožou sa najprv prechádza cez sval bez tlaku a po výdychu sa s jemným tlakom skĺzne naspäť. Telo najprv sústredí pozornosť na miesto kde sa vykonáva pohyb a keďže výsledný pohyb nasleduje až po výdychu, je jeho konečnou reakciou uvoľnenie.

Pracuje sa s mäkkým tkanivom (kožou, svalmi, šľachami, úponmi). Bowenista (človek, ktorý praktizuje BT) vykonáva pohyby na chrbte, dolných končatinách, šiji a krku.

Ďalej môžu nasledovať konkrétne ošetrenia: krížovej oblasti, kolien, lýtok, členkov, panvy, kostrče, ľadvín, dýchacieho aparátu, ramien, predlaktí, "tenisových lakťov", rúk, prsných svalov, lymfatická drenáž krku, čeľustných kĺbov a ďalšie.

Po ošetrení doporučujeme dodržiavať pitný režim (vypiť min. 2 litre tekutín denne) z dôvodu detoxifikácie tela. V deň kedy sa ošetrenie vykoná nie je vhodné sedieť dlhšie ako 30 minút. Nie je vhodné sprchovať sa v príliš horúcej vode.

Bowenova tlaková technika pôsobí 7 dní následne po ošetrení a jej najvyšší účinok je 4 deň. Počas prvých štyroch dní nie je vhodné absolvovať iné manuálne techniky napr. masáž, shiatsu, reflexológiu alebo akupresúru !!!!

Uvoľňujúce a harmonizujúce účinky Bowenovej tlakovej techniky závisia aj od dodržania uvedených pokynov.

KONTRAINDIKÁCIE:

V celej technike sú len dva pohyby, ktoré sú kontraindikované len pre tehotné ženy.

Masáž / technika uvoľnenia / pánve a členku nie je vhodná pre tehotné ženy

Ošetrenie bolestivého tlaku na prsiach nie je vhodny pre ženy s prsnými implantátmi.

Thomas Ambrose Bowen / 1916 – 1982 / , celý svoj život zasvätil priekopníckej práci a rozvoju jedinečného spôsobu liečenia, ktorý sa zaoberá terapiou mäkkých tkanív. Pôsobil ako masér a liečiteľ. Denne ošetril 50 - 60 pacientov . Pozoruhodné je to, že väčšina z nich podstúpila iba dve maximálne tri liečebné sedenia. Vďaka svojmu zázračnému úspechu je dnes táto jedinečná metóda známa vo viac než 25 štátoch celého sveta.