Kokopelle

Kokopelle

Obrázky Kokopelli boli objavené na stenách kaňonov na juhozápade USA. Sú 3 000 rokov staré. Kmene Anasazi a Hopi sa k nemu modlili, aby im priniesol dážď a plodnosť.

"Koko" ako drevo a "pilau" ako hrb. Kokopelli nám prináša šťastie, plodnosť a dlhý život. Hovorí sa, že hrb na jeho chrbte je plný semien, ktoré sú roztrúsené po celom svete, aby priniesli novú úrodu.

Flauta v jeho rukách je falickým symbolom, niektorí ho nazývali veľkým milovníkom. Podľa winnebagskej verzie legendy vlastní odpojiteľný penis, ktorý necháva plávať po prúde rieky, skrytý, aby oplodnil panny, ktoré sa v nej kúpali. Preto ho mnohí muži nemali veľmi v láske.

Iné legendy tvrdia, že mohol privolať jar. Hudbou svojej flauty ohrieval zem a dokázala prinútiť indiánov tancovať celú noc. Ráno úroda vyklíčila a všetky ženy vraj boli tehotné.


Vo všetkých legendách sa však hovorí, že jeho hudba prinášala šťastie, znovuzrodenie života, veselú a dobrú myseľ.

    Kokopelliho zobrazenia sú variabilné tak ako legendy o ňom, ale je hlavne zobrazovaný ako hrbatý hráč na flaute v tanečnej póze so slávnostným chocholom na hlave. Jeho obrázky boli nájdené na keramike spred desiatok storočí v Holokame (Arizona Pueblo).

Kokopelliho hrb je niekedy vysvetľovaný ako pokrývka jeho chrbta. Niekedy pokrýva len menšiu polovicu jeho chrbta. Jeho ruky sú zvyčajne zobrazované v tvare písmena "V" s lakťami smerujúcimi dolu k zemi. Jeho predné koleno je zvyčajne predĺžením krivky, ktorá lemuje jeho hrb. Zvyčajne jeho zadná noha je zobrazovaná ako pokračovanie prednej línie tela. Flauta je zobrazovaná ako priama čiara, alebo pár priamych čiar. Avšak niekedy je stočená. Často máva hruškovité zakončenie, ako klarinet.

V kultúre Pueblo, slávnostný chochol reprezentuje tykadlá lúčneho koníka, s ktorým je občas stotožňovaný. V spirituálnom svete býva zobrazený s pierkami na hlave. V rámci iného zobrazenia, chochol na jeho hlave predstavuje svetelné lúče.

Čo hovorí legenda

Legenda o Kokopellim je nesmierne bohatá a zábavná. Jeho pôvod rovnako ako božská podstata a vývoj jeho úlohy v kultúre juhozápadných Indiánov je náročné, ak nie nemožné zrekonštruovať.

Dôkazom toho, že bol Kokopelli významný pre mnohé pôvodné indiánske kmene je množstvo starovekých artefaktov. Je prominentom hlavne u starovekých Anasaziov – kultúre územia "štyroch kútov", messa (Colorado, Arizona, Nové Mexiko a Utah).

Niektorí prirovnávajú jeho dôležitosť u Indiánov z juhozápadu k Abrahámovi u Židov alebo Pavlovi u kresťanov.

Kokopeli, neustále uctievaný súčasnými potomkami pôvodných Indiánov, je skutočne jedným z najneobvyklejších a najrozsiahlejších obrázkov, ktoré sa zo starovekej indiánskej mytológie zachovali. Jeho rozmarná povaha, veľkodušné skutky a čiperná duša sú hlavnými dôvodmi, prečo si zachoval dôležitú pozíciu v mystike pôvodných Indiánov.

Disponuje bezstarostnou náladou, ktorá zdanlivo prináša dobro do duše každého. Kokopelli je tak neuveriteľne charizmatický, že legendy o ňom boli a budú rozprávané znova a znova po tisíce rokov mnohými rozprávačmi, umelcami a remeselníkmi.